Jdi na obsah Jdi na menu
 


GRS, Ganymedes, IO a jeho stín.......co víc si přát

10. 9. 2008

Včera byly na Jupiteru tzv. měsíční hody. Nebylo to ale způsobeno přítomností našeho Měsíce v blízkosti Jupitera (cca 4 stupně), ale tím, že na disku planety se nacházely měsíce Ganymedes a Io spolu se stínem Io a Velkou rudou skvrnou.

Po osmé hodině jsem už stavěl svoji sestavu na louce za hradem Radyně. Rozhled na všechny strany, obloha jasná a světelné znečištění pouze na západě od 15 km za kopcem vzdálené Plzně. Taková byla situace. Opravdu jsem si užíval stmívání spolu s Jupiterem a Měsícem na jihu a galaxií M31 na severovýchodě. V devět hodin jsem zahlédl asi 30 stupňů nad severním obzorem (přímo pod Polárkou) asi pět vteřin trvající záblesk nějaké družice , dosahující asi -4mag. Pak už jsem se věnoval pouze fotografování Jupitera a Měsíce. Klasická sestava (Newton 130/900, Barlow 2x, kamerka Phillips SPC 900nc to vše na montáži EQ2) se činila a já si potom doma v teple mohl vychutnat snímky slažené z videa. Mozajka Měsíce mi bohužel celá nevyšla, protože nevydrželi baterie v notebooku. Tedy alespoň 4 fotky, každá z cca 1000 snímků videa. Jupiter je složen z 2500 a 3000 snímků. Kvalita v registaxu byla na 85% - classic.

 

 

Obrazek

Na snímku jsou GRS(ovál asi uprostřed spodního tmavého pásu), měsíc Ganymedes (tečka nahoře vlevo) a stín měsíčku Io (tečka těsně pod horním temným pásem vlevo). Samotný měsíc Io byl na planetě také, ale na fotografiích se bohužel neobjevil.

 

 

 

Obrazek

Pro obrázek platí stejný popis jako u výše uvedeného. Samotný Jupiter je lépe vykreslen. Jedná se o moji nejlepší fotku této planety.

 

 

 

 

Obrazek

Na této i na ostatních dvou fotkách si všimněte detailů v pásech (nepravidelné ohraničení, výběžky) Je to poprvé, co se mi tohle podařilo zachytit.

 

 

Obrazek

Porovnejte moji fotkus obrázkem z programu Starry night

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář